Poradna

Mohu si převést družstevní byt do osobního vlastnictví?

Ing. František Sojka: Samozřejmě, nejdříve však musíte mít splaceny náklady na pořízení bytu. Část jste splatil(a) úhradou členského podílu, zbývající část splácíte po určitou dobu (20–25 let) v nájemném a hradíte tedy tak tu část nákladů, který byla kryta poskytnutým bankovním úvěrem. Poté si lze zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví, což už zajišťuje družstvo.

Mohu si zvýšit počáteční členský vklad?

Ing. František Sojka: Jistě, výše členského vkladu je určena pouze spodní hranicí 25 %, varianta většího vkladu už záleží jen na vašich finančních možnostech.

Mohu prodat svůj členský podíl?

Ing. František Sojka: Ano. Družstevního bytu se můžete zbavit podle svých potřeb. Převod členských práv a povinností a s tím související členský podíl a nájem družstevního bytu lze nabídnout komukoliv, kdo za vámi stanovených podmínek a podmínek pro členství v družstvu projeví o družstevní byt zájem. Převod členských práv a povinností pak oznámíte družstvu. To s převodcem uzavře nájemní smlouvu a následně všechno, co váš nástupce v členských právech a povinnostech bude požadovat, tedy i možný převod bytu do vlastnictví.

Co se stane, pokud náhle nebudu schopný platit nájem?

Ing. František Sojka: Družstvo vytváří i tzv. dlouhodobou zálohu, kterou používá na úhradu předpokládaných oprav. Kromě toho tyto prostředky vytvářejí i finance na krytí případů, kdy má někdo z nájemníků problémy s úhradou nájemného. Družstvo si k tomuto účelů může vytvářet i zvláštní fondy (např. rezervní). Člen družstva má tedy určitou časovou rezervu, kdy může své problémy řešit. Pokud by přetrvávaly, bude v jeho zájmu členský podíl převést na někoho, kdo vyrovná jeho závazky a vyplatí mu dosud uhrazené náklady na pořízení bytu a vstoupí tak do jeho povinností a práv. Lze tedy poměrně bezproblémově vyřešit i ty nejobtížnější situace, aniž dochází k nucenému prodeji jednotky bez možnosti ovlivnit tuto skutečnost (případ dluhu na hypotéce).

Chystáte někde v Praze novou družstevní výstavbu?

Ing. František Sojka: Ano, připravujeme lokalitu v Praze 12 – Modřanech a rovněž v Praze 10 – Strašnicích. Bude se jednat o středně velké domy se zhruba 50 byty a průměrným nákladem na pořízení 1 m2 bytu do 48 500 korun. Náklady za m2 navíc pokrývají i veškeré další prostory související s bytem, tedy sklepy, lodžie či garážová stání.

Budu muset doplácet i na ostatní členy družstva, pokud nebudou schopni hradit svůj nájem?

Ing. František Sojka: Pokud bude někdo z družstevníků s úhradou nájmu ve zpoždění, je možné určitou výši dluhu společně s ním řešit a na úhradu povinných plateb za tohoto „nešťastníka“ použít volné prostředky družstva nebo rezervní fond. Pochopitelně pokud by problémy s úhradou přetrvávaly a finanční rezervy družstva byly vyčerpány, bylo by družstvo nuceno se s členy dohodnout, jakým způsobem se budou podílet na úhradě závazku družstva. Poměrně rychle však lze zrealizovat převod členských práv a povinností na někoho, kdo převezme práva, povinnosti a závazky původního člena, takže k výše zmíněnému případu nedochází. A dá se říci, že vámi popsaná skutečnost bývá vyřešena během pár měsíců.

Proč je družstvo jako investor lepší než běžný developer?

Ing. František Sojka: Protože zároveň dohlíží na kvalitu všech stavebních prací. Družstvo si dobře uvědomuje, že většina nových členů bude splácet pořízený byt následujících 25 let. A v této době se o opravu veškerých závad stará družstvo. Proto je v jeho zájmu co nejkvalitnější provedení všech stavebních prací.

Standardní vybavení bytu mi nevyhovuje. Mohu si vybrat vlastní?

Ing. František Sojka: Specifické požadavky lze předem projednat s našimi dodavateli. Dle svých přání si můžete upravit třeba vzhled a vybavení celé koupelny.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku