Potřebujete poradit?

Zvažujete i realizaci mimopražských projektů?

Ing. František Sojka: V současné době nepředpokládáme, že bychom s naší koncepcí družstevní bytové výstavby vykročili dál, než jsou hranice Velké Prahy. Zde máme zmapovány potřeby zájemců o tuto formu výstavby a předpokládáme, že v rámci finančních možností zájemců o bydlení se nám podaří zrealizovat výstavbu dvou až tří objektů s cca 50 bytovými jednotkami v každém domě.

S přítelem jsme oba OSVČ a je pro nás složité dosáhnout na hypotéku. Proto bychom rádi věděli, zda se vaše nabídka týká pouze určitých projektů, nebo si lze vybrat jakýkoliv byt v Praze. Přemýšlíte i o výstavbě rodinných domů?

Ing. František Sojka: V současnosti vedeme jednání o několika projektech, které bychom pro družstevní výstavbu rádi získali. Máme v plánu především výstavbu družstevních domů s byty v Praze. Kvůli financování je ale třeba vždy postavit alespoň dvacet bytů, a tak lze realizovat pouze některé projekty. Vyplňte nám prosím dotazník se specifiky, kde byste v Praze rádi bydleli, a ozveme se vám, až budeme vědět více.

Co se týče výstavby rodinných domů, zatím o ní neuvažujeme, neboť nejenže vyžaduje značné finanční prostředky pro realizaci, ale potřebné pozemky se získávají ještě složitěji než v případě výstavby bytových domů.

Chystáte někde v Praze novou družstevní výstavbu?

Ing. František Sojka: Ano, připravujeme lokalitu v Praze 12 – Modřanech. Bude se jednat o středně velké domy se zhruba 50 byty a průměrným nákladem na pořízení 1 m2 bytu do 48 500 korun. Náklady za m2 navíc pokrývají i veškeré další prostory související s bytem, tedy sklepy, lodžie či garážová stání. 

Poznámka: Výstavba v Modřanech již byla dokončena, další běžící akce je v Hloubětíně - plně obsazena. Další (třetí) akce je projednávána a bude včas oznámena.

Budu muset doplácet i na ostatní členy družstva, pokud nebudou schopni hradit svůj nájem?

Ing. František Sojka: Pokud bude někdo z družstevníků s úhradou nájmu ve zpoždění, je možné určitou výši dluhu společně s ním řešit a na úhradu povinných plateb za tohoto „nešťastníka“ použít volné prostředky družstva nebo rezervní fond. Pochopitelně pokud by problémy s úhradou přetrvávaly a finanční rezervy družstva byly vyčerpány, bylo by družstvo nuceno se s členy dohodnout, jakým způsobem se budou podílet na úhradě závazku družstva. Poměrně rychle však lze zrealizovat převod členských práv a povinností na někoho, kdo převezme práva, povinnosti a závazky původního člena, takže k výše zmíněnému případu nedochází. A dá se říci, že vámi popsaná skutečnost bývá vyřešena během pár měsíců.

Proč je družstvo jako investor lepší než běžný developer?

Ing. František Sojka: Protože zároveň dohlíží na kvalitu všech stavebních prací. Družstvo si dobře uvědomuje, že většina nových členů bude splácet pořízený byt následujících 25 let. A v této době se o opravu veškerých závad stará družstvo. Proto je v jeho zájmu co nejkvalitnější provedení všech stavebních prací.

Standardní vybavení bytu mi nevyhovuje. Mohu si vybrat vlastní?

Ing. František Sojka: Specifické požadavky lze předem projednat s našimi dodavateli. Dle svých přání si můžete upravit třeba vzhled a vybavení celé koupelny.

Náš odborník


Ing. František Sojka je předsedou družstva Stavbař již 26 let. S družstevními výstavbami má bohaté zkušenosti už od roku 1979. Svými dotazy se proto obracíte přímo na něj.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku