„Chceme se usadit a zrovna čekáme mimčo. Hypotéka je pro nás problém, protože s mateřskou i rodičovskou banky příliš nepočítají.“
Často se říká, že pro mladé lidi je společná hypotéka větším závazkem než svatba. Rodiny, ve kterých je jeden z partnerů na rodičovské dovolené, zase velmi obtížně dosahují na výši hypotéky dostatečnou pro požadované bydlení. Řeší to podnájmy a každý měsíc platí za byt, který nikdy nebude jejich.
1. Na začátku je potřeba zaplatit členský poplatek, který se většinou pohybuje ve výši jedné čtvrtiny z celkové ceny bytu.
2. Pro získání takové částky můžete využít řady dostupnějších finančních produktů, než je hypotéka.
3. Následně platíte v podstatě klasický nájem a za 25 let v jeho rámci splatíte celkovou cenu bytu, která bývá nižší i o stovky tisíc korun než u bytů jdoucích přímo do osobního vlastnictví.
4. Následně si byt snadno necháte převést do osobního vlastnictví.
5. Po celou dobu vás netíží ani dluhy, ani hypotéka.
„Jsem živnostník, a i když vydělávám dostatek peněz, banka mi hypotéku nedá. Rád bych bydlel ve svém, ale na pět milionů jednoduše nedosáhnu.“
Řada drobných živnostníků či podnikatelů nedosáhne u banky na hypotéku, přestože si vydělají dostatek peněz, aby mohli měsíčně splácet částku odpovídající výši hypotéky. Banky jednoduše nevěří, že budou OSVČ schopny spolehlivě splácet.
Na družstevní bydlení dosáhnete, i když nemáte naspořené miliony ve slamníku.
2. Můžete mít byt, který odpovídá vaší reálné finanční situaci, bez problémů s paušálními odečty výdajů při ročním daňovém zúčtování.
3. Členský vklad se pohybuje v řádech stovek tisíc korun, k jejichž opatření hypotéku nepotřebujete. Následně platíte v podstatě klasický nájem, kterým postupně svůj byt zaplatíte.
4. Po přibližně 25 letech si jej necháte převést do osobního vlastnictví. Bude-li se vám v podnikání dařit, není problém to stihnout i dříve.
5. Nižší ceny družstevních bytů vám navíc umožňují pořídit si prostornější byt, než který byste si mohli dovolit s hypotékou od banky.
„Naše děti jsou už dospělé a my bychom jim chtěli pomoci se zajištěním vlastního bydlení. Hypotéku nám ale nikdo nedá. A tolik úspor na koupi bytu rovnou nemáme.“
Senioři řeší často opačný problém než mladí lidé: nechtějí jít do většího, ale do menšího a lépe vybaveného a dostupného bytu. A navíc tím často chtějí pomoci svým dětem či vnoučatům, které velký byt využijí mnohem lépe.
1. I když nemáte miliony v bance, není problém, abyste si družstevní bydlení pořídili – členský poplatek není vysoký a pak splácíte klasický nájem.
2. To samé platí, i pokud chcete pořídit bydlení svým dětem – zaplatíte zhruba čtvrtinu hodnoty bytu a děti následně platí klasický nájem. A za 25 let je celý byt jejich.
3. Jednoduchost financování, prodeje nebo koupě družstevního bytu je v porovnání s hypotékou výrazná. S bytem tedy můžete snadno disponovat a myslet na vnoučata.
4. Družstevní bydlení je součást dědictví, dědicové proto mohou ve splácení snadno pokračovat.
5. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je po jeho zaplacení v současnosti otázka několika dní.
6. Pořízení družstevního bytu s následným převodem do osobního vlastnictví vychází často o stovky tisíc korun levněji než při financování přes hypotéku.
7. Zvýšíte komfort svého bydlení. Družstevní byty bývají totiž kvalitněji řemeslně zpracované.
„Žiju v nájmu a ráda bych si pořídila vlastní byt, ale nechci se uvazovat k hypotéce. Co když se nakonec budu chtít přestěhovat do jiného města nebo země?“
Hypotéka je pro dnešní mladou a vydělávající si generaci singles zbytečné břímě. I oni by však rádi bydleli ve vlastním bytě. A v případě, že se najednou rozhodnou odstěhovat někam pryč, nechtějí řešit zbytečné papírování.
1. Pořídíte ho rychle s nízkým počátečním vkladem a následným klasickým placením nájmu.
2. Koupě ani následný možný prodej nejsou administrativně náročné ani nákladné – neplatíte například daň z nabytí nemovitosti.
3. Ceny družstevních bytů bývají o statisíce výhodnější než byty pořízené rovnou do osobního vlastnictví. Do soukromého vlastnictví přitom byt snadno převedete po jeho splacení, které provádíte v rámci klasického nájmu.
4. Družstevní byty vám jednoduše nabízejí výraznou flexibilitu – prakticky kdykoli se můžete rozhodnout, že byt prodáte a přestěhujete se na druhý konec republiky nebo světa.
Investujte do své budoucnosti a do budoucnosti svých blízkých. Družstevní bydlení je jednou z nejlepších a nejjistějších variant, při které prakticky nic neriskujete. I když se nakonec budete chtít bytu zbavit, získáte zpět svůj vklad - družstevní podíl. Je možné také svá práva a povinnosti člena družstva, tedy i družstevní podíl, převést za úplatu na kohokoliv, kdo o převod a tedy i družstevní byt bude mít zájem.